BARCELONA

MAM  FISIA NA PUNKCIE BARCELONY WIEC TU WSZYSTKO CO WPADŁO MI DO RĘKI CO JEST ZWIĄZANE W BARCELONĄ
*****************************************************************************

8 marca 2016
W końcu udało mi się trafić na tą cudowną formę jak powstały wieże Sagrada FamiliaPowszechnie używana metoda empiryczna została wykorzystana  przez  Gaudíego,została wykorzystana do zaprojektowania dla kształtu budowy Sagrada Familia.
 Projekt powstał przy użyciu  złożonej  sieć sznurków z małymi  torbami piasku  o różnej wadze, aby mu pomóc obliczyć punktowy każdego z łukami. 
Model stworzył dla niedokończonego kościoła  można zobaczyć  w Muzeum  Sagrada Família 
Pod modelem znajduje się lustro wiec widok jest imponujący żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać uroku tego projektu. 
************************************

22 czerwiec 2015 
 Kupiłam książkę w Biedronce 

*****************************************************
30 styczeń 2015

Pierwsza Tortilla


Kiedy tak siedziałam i patrzyłam wczoraj na pocztówkę z Sagrada Familii przypomniała mi się moja pierwsza tortilla która jedliśmy w pięknej malej restauracyjce na wzgórzu wśród kaktusów. Piękne słoneczko oświetlało wzgórze a my w chłodnej restauracyjce siedzieliśmy i zajadaliśmy się Tortilą.
Najfajniejsze było to kiedy młody Hiszpan obsługujący nas uśmiechał się i coś mówił do swojej matki a ona tylko potakiwała głową i tez się uśmiechała. Po posiłku on podszedł i pocałował mnie w policzek i otworzył przede mną drzwi śmialiśmy się z takiej wylewnej scenki- a ja wiedziałam czemu bo oni nie co dzień widzą taka anielska blondynkę jak ja.

TOPTILLA A LA PAISANA (TORTILA PO CHŁOPSKU)
PORCJA NA 4 OSOBY

6 jajek,
25 dkg ziemniaków,
pól szklanki oliwy
1 cebula
sól

umyte i obrane ziemniaki pokroić w cienkie plastry. Drobno posiekaną cebule podsmażyć na oliwie w płaskim rondlu, nie dopuszczając do zrumienienia. Gdy będzie miękka, wrzucić ziemniaki i ostrożnie mieszając dusić do miękkości.

W osobnym naczyniu roztrzepać jajka z dodatkiem soli. Wymieszać je starannie z ziemniakami i cebulą po czym wlać na patelnie. Smażyć na wolnym ogniu aż się zrumieni. 
******************************************************
22 lipiec 2014

Kolejna perełka z mojej kolekcji tym razem to Wycieczka zaproponowana przez magazyn Tesco jeśli się nie mylę pochodzi  gazeta z 2013 roku ******************************************************
17 LIPIEC 2014 r

spacer po biedronce :) udany w rękę wpadła mi kolejna książka nie koniecznie dla dorosłych napisana raczej dla grona młodzieżowego ale aktor dedykuje ja każdemu czytelnikowi zarówno dla 20 czy 50 latka w każdym z nas jest dziecko .......


Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów cyrkowych), ale ważniejsze, że dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą to i owo dowiedzieć się o miasteczku (np. historię zatopionego w wodach przybrzeżnych, pod koniec pierwszej wojny, okrętu "Orfeusz") i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, chętnie wyświadczającym usługi, ale nigdy za darmo. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.

Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii.

******************************************************
Artykuł pochodzi z Joy. Niestety nie wiem jaki to był miesiąc i rok wydania

******************************************************

Opis książki

"Katedra w Barcelonie" to napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna, fascynująca panorama średniowiecza, przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii. W magicznej scenerii Barcelony rozgrywa się historia wielkich namiętności, tragicznych miłości, zdrad, spisków i zemsty. Jej fabuła nasuwa porównanie ze słynnymi Filarami Ziemi Kena Folletta, do czego zresztą autor przyznaje się bez ogródek.
Akcja książki toczy się w XIV wieku, w dobie religijnych niepokojów, nietolerancji i wojen. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować najwspanialszą i największą na świecie katedrę maryjną - słynny kościół Santa María del Mar
Historia budowy splata się z losami Arnaua Estanyola, syna uciekającego przed okrutnym panem pańszczyźnianego chłopa. Z przymierającego głodem zbiega Arnau przemieni się w zamożnego patrycjusza, człowieka prawego i szanowanego. Tragarza portowego, żołnierza, bankiera, a potem konsula morskiego. Żadne pieniądze, honory i zaszczyty nie uchronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rekami inkwizycji...

Okładka książki Katedra w Barcelonie

******************************************************

Artykuł pochodzi ze strony Przez Rowena Heal 
Już ikona w kręgach architektonicznych, słynnego katalońskiego artysty Antoniego Gaudiego może wkrótce otrzymywać nowe wyróżnienie: świętości.
Z powodu jego sławy, niepowtarzalny styl i niestrudzonych wysiłków na La Sagrada Familia , Gaudiego, potencjalnie naszego pierwszegopatrona Architekci , będzie beatyfikowany przez papieża Franciszka w ciągu najbliższego roku.
Beatyfikacja jest tylko trzeci z czterech kroków w kierunku pełnoprawnego kanonizacji (które wymagają dowodu, że Gaudí wykonywane co ​​najmniej jeden cud), ale nadal wydaje się być dobry moment do świętowania Gaudiego i zwiedzić niektóre z jego najbardziej zdumiewających dzieł rozproszonych po całym mieście Barcelona (z czego siedem to UNESCO World Heritage Sites). Oto:
1. Fontanna Cascada
fontanna

Zaprojektowany przez Josep Fontsere w 1881 roku, z małymi Gaudiego jako jego asystent, Fontanna Cascada, schowany w północnym rogu Parc de la Ciutadella, czerpie inspirację z Fontanny di Trevi w Rzymie . Dwa gigantyczne szczypce kraba działać jak schody do podium w centrum pomnika, gdzie jest rzeźba Wenus wewnątrz otwartej milczek.
Gaudí był jeszcze studentem architektury, kiedy pomógł skonstruować Cascada. Gdy budowa została zakończona w 1888 roku, fontanna została pokazana na Wystawie Światowej w Barcelonie.

2. Casa Vicens
Vicens


Pierwsza z istotnych prowizji Gaudiego po ukończył studia, Casa Vicens zaprojektowana dla właściciela fabryki ceramiki Manuel Vicens.
Zbudowany w latach 1883 i 1888, budynek podkreśla kilka wpływów, zwłaszcza w stylu mauretańskim, co jest widoczne w wieżach dachu.Elewacja wykonana jest z Trencadis rozebrany kamienia, czerwonej cegły i kolorowych płytek ceramicznych w szachownicy i kwiatowe wzory, hołd dla właściciela zawodu.
Chociaż projekt nie ma zakrzywione linie jego późniejszych utworach, eksplozja kolorów jest pod silnym wpływem sztuki arabskiej i Wschodniej, coś, co jest echem w wielu późniejszych projektach.


3. Palau Güell
Guell
Ten pałac rezydencja rodziny Güell ma wyraźnie trzeźwy fasadą, która nie jest bezpośrednio odzwierciedla innych dzieł Gaudiego.
Budynek jest wokół głównego pomieszczenia, przeznaczone dla rozrywki gości społeczeństwa wysokie rodziny Guell, w który wszedł do zamieszkania w dorożkami za pośrednictwem bramy żelaza przednich. Te łukowe bramy wyposażone skomplikowanych prac żelazo kute przypominający wodorostów.
Zwierzęta zostały przewiezione do stajni przez rampę w pokoju, podczas gdy goście udali się na górę, do pokoju odbiorczej. Pięknie ozdobione ściany i sufity tutaj ukrytego okna przeglądania znajdujących się wysoko w ścianach, umożliwiając właścicielom przywilej zerkając na gości, aby mogli zdecydować, czy dostosowanie ich strój przed dokonaniem ich wejście. Wnętrze na pewno rekompensuje ponury zewnątrz: paraboliczny kształcie kopuły centralnej hali z maleńkich otworów w suficie dozwolonego dziennego do pstrokaty pokój z planetarium efekt podobny.


4. Casa Mila / La Pedrera
ASA
La Pedrera jest jednym z najbardziej znanych konstrukcji domów Gaudiego i ostatni z jego prac. Został zbudowany między 1906 i 1912 roku i mimo falisty kamiennej elewacji i balkonów skręconych żelaznych, co sprawiło, że kontrowersje w tym czasie, został uznany za światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku.

Casa Mila składa się z dwóch budynków, skupia się wokół dwóch dziedzińców, które oferują światło na dziewięciu poziomach domów. Na parterze był przeznaczony dla rodziny uruchomienie, podczas gdy pozostała część została podzielona na ponad 20 wynajem nieruchomości.
casa
Imponująca masa zewnątrz z dnia falujący wapienia bada nieprawidłowości świata przyrody. Po wejściu do budynku, ten temat jest jeszcze raz powtórzył. Kolumny i podłogi pozbawione ścian nośnych były również niezwykłe innowacje architektoniczne w czasie
casa2
Dach jest spektakularny, zwieńczony kominów, świetlików, zjazdów i fanów. Kominy zostały pokryte z wapienia, marmuru i szkła zepsuty i zostały skręcone, aby umożliwić bardziej dym uciec. Widok z dachu Warto lotu wznoszenia dziewięć.


5. Casa Batlló
batlo
Kolejny z budynków mieszkalnych zaprojektowanych przez Gaudiego, Casa Batlló , zrekonstruowany w 1904 roku z domu zbudowanym w 1870, został zaprojektowany dla arystokraty Josepa Batlló, który przeprowadził się z rodziną do dwóch dolnych piętrach, zanim wynajmie pozostałą przestrzeń w mieszkaniach.
Dbałość o szczegóły jest wciągająca: okna różnej wielkości, w zależności od wysokości podłogi od poziomu gruntu, a zewnętrzne skomplikowanych wzorów i kolorów inspirowane są życiem morskim. Z daleka, balkony i poduszki podtrzymujące wyglądać czaszek i kości, dodając do naturalistycznego czuć.
Jak z Casa Mila , budynek był krytykowany w trakcie budowy do jej radykalnego projektu; jednak zostało ogłoszone jako jedno z trzech najlepszych budynków w Barcelonie przez Radę Miasta w 1906 roku i jest obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


6. Parc Güell
Gaudi
Ten wspaniały kompleks ogród na wzgórzu El Carmel zlecał Eusebi Güell i wybudowany w latach 1900 i 1914.
Chociaż dzisiaj częścią liście UNESCO "Dzieła Gaudiego" Park był pierwotnie strona przegrywająca Obudowa przeznaczona do wykorzystania świeże powietrze i widoki miejskie. Tylko dwa z planowanych 60 domów wzniesiono; po nie kupujący zgłosił, Gaudiego kupiłem i przeniósł się z rodziną.
Istnieje wiele architektonicznie fascynujące aspekty do zwiedzania: te kolumny do symulacji w kształcie palmy, gruz strugane łuki rosnące z ziemi, altanka wykończonych z skręconych kątownika. Jednak centralnym punktem parku jest główny taras, ze względu na jego wspaniałe widoki i okolic ławki mozaiki.


7. La Sagrada Familia
sagrada
Spektakularny Sagrada Familia jest w budowie od ponad stu lat, odkąd rozpoczęto w 1882 roku. Gaudí miał niezwykle aktywną rolę kierowanie budowy tego wspaniałego Kościoła katolickiego aż do swojej śmierci w 1926 roku, kiedy to tylko jedna czwarta tego projektu była pełna . W następstwie wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku, wiele z jego pracowni, wraz z modelami i planów, zostały zniszczone przez katalońskich anarchistów. Tak więc części niniejszego projektu zostały oparte na zrekonstruowanych wersjach i nowoczesne adaptacje, powodując kontrowersje wśród wielu katalońskich architektów, którzy twierdzą, że pierwotna propozycja te alternatywne materiały lekceważenie Gaudiego.

Projekty zewnętrzne i wewnętrzne są bardzo skomplikowane, z tematów zaczerpniętych z fraz z liturgii. Wieże ozdobione są słowa takie jak "Excelsis" i "Sanctus" i drzwi pokryte słów biblijnych, napisanych w różnych językach.
sagrada2
Budowa ostatnio przyspieszył dzięki technologii komputerowego wspomagania projektowania, który pozwala się kamień w kształcie poza miejscem za pomocą frezarki CNC. Przed tym, że została wyrzeźbiona w całości ręcznie. Pomimo jego niekompletnym stanie, kościół został uznany za światowego dziedzictwa UNESCO.
ŹRÓDŁO:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czerwona